Soitintesti.com

Finland's Premier Gear Review Site

Testipenkissä: Boss Waza Craft BD-2W + SD-1W

martinberka's avatarKitarablogi.com – Finland's premier Guitar and Bass blog

bd-2w_angle_zoom_gal

sd-1w_side_zoom_gal

Uusien Boss Waza Craft -pedaalien on tarkoitus antaa laatutietoiselle kitaristille sen ultimatiivisen, boutique-tyylisen Boss-elämyksen.

Japanilainen sana ”waza” tarkoittaa taidetta, taidokkuutta ja tekniikka, mikä uudessa Boss-sarjassa viittaa siihen, että ensinnäkin sarjan pedaaleissa käytetään vanhan liiton analogitekniikka, ja toiseksi sarjan efektit (tällä hetkellä: tässä jutussa testatut kaksi säröpedaalia, plus DM-2W-viive) ovat valmiiksi modattuja firman tehtaassa.

****

bd-2w_top_gal

Boss Blues Driver BD-2W Waza Craft (noin 155 €) on täysanaloginen, päivitetty versio Bossin suositusta Blues-säröstä.

Boss on keksinyt 1970-luvun lopussa efektipedaaleilleen tämän kompaktin muodon ja rakenteen, josta on tullut sittemmin alan standardi. Tyypilliseen Boss-pedaaliin kuuluu valumetallinen runko, sekä pedaaliläpän alta löytyvä paristokotelo.

BD-2W tarjoaa kolme säädintä: Gain-säätimellä määrätään särön määrää, Tone-potikalla soundin kirkkautta, ja Level-säätimellä taas asetetaan efektille haluttu lähtötaso.

Waza Craft -pedaalien pikkukytkimellä valitaan Standard- ja Custom-tilan välillä. Standard-tilassa BD-2W käyttäytyy dynamiikan ja soundin kannalta kuin perinteinen Boss Blues Driver, kun taas Custom-tilassa on tarjoilla entistäkin laajempi dynamiikka, sekä lämpimämpi ja avoimempi soundi.

Tässä soundiesimerkissä…

View original post 271 more words

Jätä kommentti

Information

This entry was posted on 24. marraskuun 2014 by .

Laskin

  • 13 102 kävijää

Laita tähän s-postiosoitteesi